ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ


Gelecek Burada Şekillenir...

Kaliteli Eğitimin Adresi ZBEÜ
Uluslararası Üniversite ZBEÜ
ZBEÜ, Türkiye'nin
En Çevreci Üniversitesi
Sosyal Üniversite ZBEÜ
Topluma Duyarlı Üniversite ZBEÜ
ZBEÜ Kütüphanesi
7/24 Hizmetinizde
Bölgenin Sağlık Üssü ZBEÜ
EOBS
Öğrenci Bilgi Sistemi
ve Ders Kataloğu

Tanıtım Broşürleri

Videolar

Fotoğraf Albümü

FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 1992 yılında kurulmuştur. Fakültemiz, BEÜ’nün Farabi Kampüsünde yer almaktadır. Fakülte, faaliyetlerini toplam 13.818 m2 kapalı alana sahip iki binada, 12 anfi, 8 derslik, 2 bilgisayar laboratuvarı 42 laboratuvar, 99 çalışma ofisi, 1 öğretim elemanı dinlenme ofisi, 3 seminer salonu ve 2 öğrenci kantini ile  sürdürmektedir.


Fen-Edebiyat Fakültesinde dört yıllık lisans eğitimi veren 12 bölüm bulunmaktadır. Bazı bölümlerde isteğe bağlı veya zorunlu 1 yıllık İngilizce Hazırlık Programı uygulanmaktadır. 4 yıllık normal bir eğitim sürecinde öğrenciler, zorunlu ve seçmeli derslerden minimum 240 AKTS’lik ders alarak mezun olurlar. Bazı bölümlerde 2. öğretim programı mevcuttur. 2019 Haziran ayı itibariyle öğrenci sayımız 3215’tir.


Fakültemizin Biyoloji, Tarih, Kimya, Matematik Moleküler Biyoloji ve Genetik, Türk Dili ve Edebiyatı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümleri Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Litvanya, Polonya ve Romanya’daki saygın üniversitelerle yaptıkları Erasmus+ değişim anlaşmalarıyla öğrencilerine eğitim deneyimlerini Avrupa’da zenginleştirme fırsatı vermektedir.


Fakültemizin Batı Dilleri ve Edebiyatları, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Fizik, Kimya, Arkeoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Matematik ve Sosyoloji bölümleri Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kazakistan, Bangladeş, Kosova, Arnavutluk, Filistin ve Malezya’daki önde gelen üniversitelerle yaptıkları Mevlana değişim anlaşmalarıyla öğrencilerine eğitim süreçlerinin bir bölümünü dünyanın çeşitli ülkelerinde tamamlayabilme fırsatı vermektedir.


Fakültemiz akademik kadrosu 15 Profesör, 16 Doçent, 53 Doktor Öğretim Üyesi,  46 Araştırma Görevlisi ve 3 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 133 akademik personelden oluşmaktadır. Ayrıca 1 Fakülte Sekreteri, 2 Şef ve 9 Bilgisayar olmak üzere toplam 12 İdari Personel görev yapmaktadır.


Bölümler

Tanıtım Broşürü

Bölüm internet sitesi

Arkeoloji

fenedebiyat.beun.edu.tr/arkeoloji

Biyoloji

 

biyoloji.beun.edu.tr

Fizik

 

fizik.beun.edu.tr

Batı Dilleri ve Edebiyatı

web.beun.edu.tr/bde

Kimya

 

kimya.beun.edu.tr

Matematik

web.beun.edu.tr/matematik

Moleküler Biyoloji ve Genetik

web.beun.edu.tr/mbg

Sosyoloji

web.beun.edu.tr/sosyoloji

Tarih (I. ve II. Öğretim)

web.beun.edu.tr/tarih

Türk Dili ve Edebiyatı (I. ve II. Öğretim)

web.beun.edu.tr/tde