Fakülteler

FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 1992 yılında kurulmuştur. Fakültemiz, ZBEÜ’nün Farabi Kampüsünde yer almaktadır. Fakülte, faaliyetlerini toplam 13.818 m2 kapalı alana sahip iki binada, 12 anfi, 8 derslik, 2 bilgisayar laboratuvarı 42 laboratuvar, 99 çalışma ofisi, 1 öğretim elemanı dinlenme ofisi, 3 seminer salonu ve 2 öğrenci kantini ile  sürdürmektedir.

Fen-Edebiyat Fakültesinde dört yıllık lisans eğitimi veren 12 bölüm bulunmaktadır. Bazı bölümlerde isteğe bağlı veya zorunlu 1 yıllık İngilizce Hazırlık Programı uygulanmaktadır. 4 yıllık normal bir eğitim sürecinde öğrenciler, zorunlu ve seçmeli derslerden minimum 240 AKTS’lik ders alarak mezun olurlar. Bazı bölümlerde 2. öğretim programı mevcuttur. 2021 Şubat ayı itibariyle öğrenci sayımız 4109’dur.

Fakültemizin Biyoloji, Tarih, Kimya, Matematik Moleküler Biyoloji ve Genetik, Türk Dili ve Edebiyatı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümleri Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Litvanya, Polonya ve Romanya’daki saygın üniversitelerle yaptıkları Erasmus+ değişim anlaşmalarıyla öğrencilerine eğitim deneyimlerini Avrupa’da zenginleştirme fırsatı vermektedir.

Fakültemizin Batı Dilleri ve Edebiyatları, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Fizik, Kimya, Arkeoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Matematik ve Sosyoloji bölümleri Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kazakistan, Bangladeş, Kosova, Arnavutluk, Filistin ve Malezya’daki önde gelen üniversitelerle yaptıkları Mevlana değişim anlaşmalarıyla öğrencilerine eğitim süreçlerinin bir bölümünü dünyanın çeşitli ülkelerinde tamamlayabilme fırsatı vermektedir.

Fakültemiz akademik kadrosu 21 Profesör Dr. , 19 Doçent Dr. , 48 Doktor Öğretim Üyesi, 47 Araştırma Görevlisi ve 1 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 136 akademik personelden oluşmaktadır. 

Bölümler

Bölüm internet sitesi

Arkeoloji

arkeoloji.beun.edu.tr

Biyoloji

biyoloji.beun.edu.tr

Fizik

fizik.beun.edu.tr

Batı Dilleri ve Edebiyatı

batidilleri.beun.edu.tr

Kimya

kimya.beun.edu.tr

Matematik

matematik.beun.edu.tr

Moleküler Biyoloji ve Genetik

mbg.beun.edu.tr

Sosyoloji


Psikoloji (I. ve II. Öğretim)

sosyoloji.beun.edu.tr


psikoloji.beun.edu.tr

Tarih (I. ve II. Öğretim)

tarih.beun.edu.tr

Türk Dili ve Edebiyatı (I. ve II. Öğretim)

tde.beun.edu.tr

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin