Bilgilendirme

ZBEÜ Kütüphanesi 7/24 Hizmetinizde

Küçült Yazı Tipi BüyütBir üniversitenin niteliği ve yeterliliği, o üniversitenin merkez birimi olan kütüphaneye yaklaşımı ile ölçülür. Üniversitemiz, öğrencilerimizin entelektüel gücünü ve kültürünü arttırarak, onların özgür düşünceli, araştırıcı ve yaratıcı niteliklere sahip kişiler olarak yetişmesini sağlamak amacıyla Farabi Kampüsü ve diğer kampüslerindeki kütüphanelerin gelişimine büyük önem vermektedir. Kütüphanelerimiz gerek bilimsel kaynak açısından gerekse öğrencilerimiz için ideal bir çalışma ortamı olarak zenginleştirilmektedir.

Farabi Kampüsünde yer alan, 2 Mart 2013 tarihinde tam kapasite ile hizmete giren ve bugün 150.000’den fazla basılı ve yaklaşık 6 milyon elektronik kaynağın bulunduğu Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphanesi, 7 gün 24 saat hizmet veren uluslararası standartlara sahip modern tasarımı ile ZBEÜ’nün kalbi niteliğindedir. Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphanesi 7/24 hiz­met veren sayılı üniversite kütüphanelerindendir. Personel büroları, grup ve sessiz çalışma odaları, magazin bölümü, arşiv ve depolardan oluşan Kütüphanede aylık ortalama kullanıcı sayısı 100-120 bin arasında değişmektedir. Kullanıcılar için 4 adet katalog tarama amaçlı ve 36 adet internet bağlantılı bilgisayar bulunan Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphanesinde kullanıcılara kablosuz internet bağlantısı ve günlük gazete hizmeti de sunulmaktadır.

Kütüphanemiz misyonu gereği; üniversitemizde yürütülen çalışmalara paralel olarak hedeflenmiş eğitim-öğretim düzeyine erişilmesini ve araştır­ma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlayıp, basılı ve elektronik ortamda üretilen bilgileri, bilişim teknolojileri aracılığı ile kullanıcılarına mesleki etik değerleri gözeterek ulaştırmak, kullanıcıların bilgi gereksinimlerini çağın gerekleri doğrultusunda karşılamaktadır. Basılı kaynakları nitelik ve nicelik bakımından arttırmak için sürekli koleksiyon geliştirme çalışmaları kapsamında yeni basılı kaynak alımları yapılmaktadır 150 bini aşkın olan basılı kaynak sayısı ile koleksiyon sürekli büyütülmektedir.

Kullanıcı beklentileri doğrul­tusunda yeni elektronik kaynak alımları yapılmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veritabanı olan Hiperkitap veri tabanına erişim sağlanmıştır. Haziran 2018 itibarıyla e-kaynak sayımız 5.613.612’ye ulaşmıştır. Tüm bu kaynaklar işletmeden psikolojiye, eğitimden kütüphaneciliğe pek çok alt disiplinde sıralanmaktadır. Bu kaynakların tümüne kütüphanenin web sayfası aracılığıyla erişmek mümkündür. Batı Karadeniz’in köklü üniversitelerinden olan üniversitemiz, kütüphane hizmetlerini geliştirerek Türkiye’de nitelikli üniversite kütüphanelerin­den olma yolunda ilerlemektedir.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin