Bilgilendirme

Topluma Duyarlı Üniversitesi ZBEÜ

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Sağlığa ve sağlıklı yaşama katkılarıyla adından sıkça söz ettiren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Kampüsün Kanında Hayat Var” etkinliği ile dört yıl üst üste Türkiye kan bağışı rekorunu yeniden kırmıştır. Üniversitemiz, Türk Kızılayı Genel Başkanlığı ve Zonguldak Türk Kızılayı Şubesinin birlikte gerçekleştirdiği “Kampüsün Kanında Hayat Var” kampanyası ile 2012 yılın­da 705, 2013 yılında 1267, 2014 yılında 1453, 2015 yılında 1915, 2016 yılında 1625 ve 2017 yılında 1600 ünite kan bağışı yapılmıştır.Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi çevreye ve topluma karşı sahip olduğu sorumluluk bilincinin bir göstergesi olarak tüm akademik birimlerde öğrenim gören öğrencilerinin aldıkları “Sosyal Sorumluluk Projesi” dersi ile topluma karşılık beklemeden vefa duygusu ile katkı sunmaya çalışmaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri amaçlarına ulaşmakta ve pozitif sonuçlar üniversite-toplum ilişkilerine önemli katkılar yapmaktadır. ZBEÜ, gerçekleştirdiği yüzlerce sosyal sorumluluk projesi ile topluma bir nebze olsun katkıda bulunmayı, birkaç hayata dokunabilmeyi ve bu hayatların mutluluklarına ortak olabilmeyi hedeflemektedir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri çalışmalarının bir kurum kültürü haline gelmesi, projelerin daha etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2016 yılında ZBEÜ Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörlüğü kurulmuştur. Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörlüğü, akademik personelimiz ve öğrencilerimizin ortak gayretleriyle son yıllarda ulusal ölçekte dikkat çeken büyük projelerin sayısı artmaya başlamıştır. SSP dersleri kapsamında yürütülen projeler, gerek hedef kitlelerine sunduğu olumlu katkılar, gerekse katılımcı öğrencilerimize sağladığı kazanımlar dikkate alındığında hem topluma karşı görevlerin yerine getirilmesi, hem de toplumun ihtiyaç duyduğu çok yönlü bireyler yetiştirilmesi bağlamında önemli işlevlere sahiptir.

Üniversiteler, bilimin, bilginin özgürce üretildiği ve paylaşılabildiği kurumlardır. Bilimi ve bilgiyi üretecek kişinin özgürlüğü yaşamsal önemde olmakla birlikte, bilginin kendisi de bilgiyi alacak olan kişi de aynı şekilde özgür olmalıdır. Bilgiye ulaşmak ve öğrenmek, daha geniş anlamda eğitim görebilmek, doğuştan kazanılan bir insan hakkıdır. Herkesin özgür ve eşit biçimde bu hakkını kullanabilmesi ise çağdaş toplumların vazgeçilmezidir. Engelli öğrencilerin iş yaşamında ve sosyal hayatta önlerine çıkarılan fiziksel ve tutumsal engellerle başa çıkmalarına destek olmak, toplumun tüm kesimlerinin sorumluluğudur. İnsan odaklı bir Üniversite olarak, tüm engelli öğrencilerine eğitsel, sosyal ve kültürel alanda destek olmak da, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin öncelikleri arasındadır.

2006 - 2007 akademik yılında faaliyetlerine başlayan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, “ENGELSİZ ZBEÜ Koordinatörlüğü” Öncelikli olarak, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin tüm engelli öğrencilerine eğitsel sosyal ve kültürel alanda destek olmayı hedeflemektedir. Birim, gerek Üniversitemizde gerekse günlük hayatta engellilere karşı var olan önyargıları yıkma, toplumsal duyarlılıkları ve akademik bilinci artırma yolunda pek çok çalışmayı hayata geçirmektedir. Engelli öğrencilerin akademik ve sosyal hayatta önlerine çıkarılan fiziksel ve tutumsal engellerle başa çıkmalarına destek olan Engelsiz ZBEÜ Birimi, engelli personel ve personelin engelli yakınları için Üniversitenin her noktasının ulaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla hizmetlerini sürdürmektedir. Engelsiz ZBEÜ Birimi, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığındaki ofisinde öğrencilere hizmet vermektedir.Engelsiz ZBEÜ tarafından 2011 yılında hazırlanan ‘ZBEÜ Fiziksel İmkânlar Tespit ve Değerlendirme Raporu’ doğrultusunda; Farabi Kampüsünden başlayarak, eski binaların mimari engelleri ve şehrimizin coğrafi yapısından kaynaklanan Farabi Kampüsü merdivenleri­nin büyük çoğunluğu yeniden düzenlenerek, pek çok noktaya rampalar yapılmıştır. 2011 yılından itibaren tüm kampüslerimizde devam eden bina yapımı ve diğer fiziki mekân düzenlemelerinde erişim standartları göz önünde tutularak gerçekleştirilen düzenlemeler, kesintisiz olarak devam etmektedir.

2 Mayıs 2017 tarihinde Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenelenen "Engelsiz Erişim Çalıştayı" ilebaşlatılan çalışmalar neticesinde, engellilerin sorunlarının çözümü için teşvik edici çalışmalar ve projeler sağlamış yükseköğretim kurumlarına "Engelsiz Üniversite Ödülleri" gerçekleştirilen törenle dağıtılmıştır. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'ne Yükseköğretim Kurulu tarafından "Mekanda Erişim Bayrak Ödülü" verilmiştir.

Üniversitemizin her noktasında sürdürülen “engelleri kaldırıyoruz” anlayışıyla Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphanesi’nde Gör-İşit Salonu oluşturulmuş, ve bu hizmet, sadece engelli öğrencilerimiz ve personelimizin değil tüm Zonguldak çevresinde bu sistemden yararlanmak isteyen engelli bireylerin kullanımına açıktır. Gör-İşit Salonunda sesli okuma programı (win-dow eyes), ekran büyütme programı (zoom text), az görenler için doküman büyütücü (cctv clear viev) ve görmeyenler için kitap okuma cihazının (eye pal) bağlı olduğu 3 adet bilgisayar bulun­maktadır.

Bülent Ecevit Üniversitesi, gerek üniversite ortamında gerekse dışarıda engellilere karşı var olan önyargıları yıkmak ve toplumsal duyarlılıkları artırmak amacıyla hayata geçirdiği çalışmalarının kapsamını genişleterek sürdürmeyi hedeflemektedir.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin