Bilgilendirme

Bölgenin Sağlık Üssü ZBEÜ

Küçült Yazı Tipi Büyüt

 
Yürüttüğü başarılı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyal, Sanatsal, Sportif, Kültürel, Bilimsel etkinlik ve organizasyonlarının yanında mensuplarının ve yöre insanının modern ve ferah yapılar içerisinde üniversite yaşamına dahil olabilmeleri için önemli yatırımları hayata geçirmektedir. Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve sağlık alanında yaptığı dev yatırımlarla BEÜ, bölgenin sağlık üssü haline gelmiştir.

Sağlık alanında mevcut en gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı ve geniş ve tecrübeli akademik kadroya sahip BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Araştırma Hastanesi) polikliniklerinden hizmet almakta olan hasta sayısı giderek artmaktadır. 2018 yılında hastanenin 62 polikliniğinden hizmet alan hasta sayısı 511.058’dir. Acil servisten hizmet alan hasta sayısı ise 57.959’dir. Karadeniz ve çevre bölgelerde yaşayan pek çok hasta tarafından tercih edilen ve bölgenin en gelişmiş donanımlara sahip ve en büyük hastanelerinden olan BEÜ Hastanesi, 27 farklı yataklı kliniğe sahiptir. Kliniklerde yataklı tedavi gören hasta sayısı ise sadece 2018 yılında 37.767’dir.

BEÜ, Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile bölgenin ağız ve diş sağlığı konusunda hizmet veren öncü kurumları arasındadır. Modern donanımı ve yetkin akademik personeli ile hizmet veren merkez, Batı Karadeniz’in en büyük ve gelişmiş ağız ve diş sağlığı merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Merkezden hizmet alan hasta sayısı giderek artmakta olup 2018 yılında 130.709 hasta tedavi edilmiştir. Bölgenin sağlık alanında öncü kurumu olan BEÜ Zonguldak köylerinde yaşayan okul öncesi dönemdeki çocukların ağız ve diş sağlığı taraması çalışmaları yürütmektedir. Üniversite, Zonguldak Valiliği ile imzalanan protokol ile köylerde yaşayan çocuklardaki ağız ve diş sağlığı sorunlarının erken teşhis ve tedavi edil­mesi, ailelerin bilinçlendirilerek bu konuda hizmet veren merkezlere yönlendirilmesini hedefliyor.

Sağlık alanındaki çalışmalara büyük önem veren BEÜ’nün Kanser Tanı ve Araştırma Merkezi İbn-i Sina Kampüsünde yeni binası hizmete açılmıştır. Merkez, Batı Karadeniz’de tek kanser araştırma ve tedavi merkezi olarak Zonguldak’a önemli bir değer katmaktadır. Kanser Tanı ve Araştırma Merkezi, 5’i engellilerin kullanımına uygun ol­mak üzere tasarlanmış 41 adet hasta odasına sahiptir. Ayrıca hasta refakatçilerine de konaklama imkânı sunulmaktadır. Son teknolojik sistemlerle donatılan Merkez, kanser tanı ve tedavisinde radyoaktif maddelerin kullanımının sağlıklı ve kontrollü olarak gerçekleştirilebilecek donanıma sahiptir.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin